Spalničky
Výskyt: Celosvětově. Před érou očkování se vyskytovalo každý rok asi 100 miliónů případů onemocnění, z toho 6 miliónů případů úmrtí. V roce 1998 byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen program vymýcení spalniček, ale v důsledku poklesu proočkovanosti populace v posledním desetiletí dochází opět ke vzniku epidemií spalniček.

Před zahájením pravidelného očkování v roce 1969 bylo v ČR ročně hlášeno v průměru 50 000 případů spalniček. V posledních letech jsme zaznamenali nárůst počtu případů, které, podobně jako v jiných státech Evropy, souvisí zejména se zavlečením (importem) onemocnění z jiného území, kdy v souvislosti s neúplným očkováním nebo s vyvanutím imunity po očkování dochází ke vzniku epidemií.

Příznaky a symptomy: Onemocnění má dvě fáze. První trvá asi 4 dny, začíná vzestupem teploty, rýmou, kašlem a zánětem spojivek (katarální stadium). Druhou vlnu horečky následuje výsev vyrážky, která začíná za ušima a na zátylku a poté se šíří na obličej, dále na trup a končetiny (exantémové stadium). Po 5 dnech dochází k prudkému poklesu horečky a výbledu vyrážky. Onemocnění může probíhat s komplikacemi (zánět plic, mozku, středního ucha), komplikace jsou častější u malých dětí a dospělých. V současnosti nejsou vzácností modifikované průběhy spalniček u osob, které byly očkovány v dětství a došlo u nich k poklesu či vyvanutí imunity. Příznaky onemocnění jsou jen mírně vyjádřené a vyrážka nemusí mít typický charakter výsevu.

Inkubační doba: obvykle trvá 7 – 21 dní

Původce: virus spalniček (rod Morbillivirus)

Zdroj: nemocný člověk

Přenos: Přímým stykem s kapénkovou infekcí, vstupní branou viru jsou spojivky a sliznice dýchacího traktu.

Období nakažlivosti, vnímavost, imunita: Spalničky patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Období nakažlivosti začíná den před začátkem prvních příznaků a končí do čtyř dní po vzniku exantému. Vnímavé jsou všechny osoby, které nemají protilátky proti spalničkám po očkování nebo prodělaném onemocnění spalničkami.
Prevence, očkování Jedinou a nejúčinnější prevencí je očkování proti spalničkám, které se provádí u dětí starších 12 měsíců, děti očkované v mladším věku nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek. Očkování se provádí podáním živé vakcíny (v jedné dávce současně s vakcínou proti příušnicím a zarděnkám). Pravidelné očkování se provádí kombinovanou živou očkovací látkou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) u dětí:
*  a to nejdříve první den třináctého měsíce po narození dítěte, nejpozději však do dovršení osmnáctého měsíce věku dítěte (podání první dávky),
* podání druhé dávky očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám se provede od dovršení pátého roku věku dítěte do dovršení šestého roku věku dítěte.