Co dělat, když má dítě horečku?
Důvody: Horečka je přirozený obranný mechanismus. Zvýšená teplota je známkou obranyschopnosti dítěte, proto ne každou zvýšenou hodnotu je nezbytné srážet léky.
Příčiny: U malých dětí růst zubů, obecně infekce všeho druhu, ale také přehřátí dětí oblečením nebo vysokou okolní teplotou, nedostatkem tekutin, někdy po očkování, vzácněji jiné závažné příčiny.
Definice: Zvýšená teplota je 37-38°C, o horečce mluvíme při teplotě nad 38°C a o vysoké horečce při teplotě nad 40°C. Normální je naměření vyšší teploty ve večerních hodinách oproti rannímu měření.
Měření: Ideální je měření stupnicovým teploměrem (i dnes lze koupit nertuťové) nebo certifikovaným digitálním nebo bezkontaktním teploměrem s čerstvými bateriemi (jinak jsou naměřené hodnoty velmi nespolehlivé). U i malých novorozenců a kojenců je možné měřit teplotu v podpaží (axilární), děťátko při měření zklidníme chováním v náručí. Alternativou je měření rektální, kdy se měří zasunutím teploměru nejlépe s měkkou špičkou do konečníku do 1 cm od kraje maximálně. U dětí od 18 měsíců již měříme v podpaží zcela běžně, celkově necháme dítě držet teploměr do 5 minut. Při měření teploty v konečníku odečteme 0,5 st C, aby se hodnoty daly porovnávat (v dutinách je teplota vyšší). Tzn. např. vidím na teploměru v konečníku teplotu 37,5 st C, po odečtení 0,5 st C uzavíráme, že teplota dítěte je 37,0 st., tedy stále ještě norma. Vždy vnímáme nemoc dítěte nejen podle naměřené hodnoty na teploměru, ale i s jeho celkovými projevy (dítě čilé, poskakuje, nebo unavené, spavé, apatické…).
Opatření při horečce: Dítě uložíme do postele, oblékneme adekvátně stavu a naměřené teplotě, nepřehříváme jej. Dítě nenechávejte dlouho bez dohledu a to i v noci, možné je první dny spát s dítětem ve stejném pokoji. Podáváme dostatek vlažných tekutin, naopak do jídla ho nenutíme, děti spíše akceptují kašovitou formu stravy (vývary, ovocné přesnídávky lžičkou nebo tzv. ovocné kapsičky, kaše). Tekutiny lze i mírně přisladit. Vždy kontrolujeme, že dítě močí. Pokud chceme mít přehled o podaných lécích, naměřené teplotě, o tom zda dítě močilo (ev. zvracelo, mělo průjem atp.), můžeme si tyto údaje včetně dávek jednotlivých léků poznamenat na papír. Leckdy to unavené mamince (a poté i lékaři) pomůže ☺
Léky
- Paracetamol (účinná látka v lécích – Paralen, Panadol, Mexalen, Coldrex, Paramax)
- dávku léčiva počítáme dle hmotnosti dítěte, tabulka s dávkováním je v příbalových letácích nebo na obalech všech těchto léků
- ve formě čípků, sirupu, tablet, šumivých nápojů pro větší děti a dospělé
- formu volíme dle stavu dítěte (pokud dítě zvrací, podáváme čípky, pokud není schopné polknout tabletu, volíme sirupy, atp.) Vhodné je dítě za plného zdraví naučit včas polykat léky či sirupy, toto lze nacvičit s vitamíny a jinými potravinovými doplňky. Když pak přijde „na lámání chleba“, víme, že to pro dítě nebude novinka.
- dávka paracetamolu – 10-15mg/kg/dávku, lze zopakovat á 6 hodin, tedy 4x denně při dodržení doporučeného intervalu
- Ibuprofen (účinná látka v lécích – Nurofen, Brufen, Ibalgin, Ibumax)
- dávku léčiva počítáme dle hmotnosti dítěte, tabulka s dávkováním je v příbalových letácích nebo na obalech všech těchto léků
- dávka ibuprofenu – 8-10mg/kg/dávku, lze zopakovat á 8 hodin, tedy 3x denně při dodržení doporučeného intervalu
- není určen pro děti mladší než 3 měsíce
- v současné době se nedoporučuje používat ibuprofen v případě onemocnění planými neštovicemi
V případě nutnosti při vysokých horečkách lze kombinovat Ibuprofen a Paracetamol – podáváme střídavě á 3-4 hodiny (podáme Paralen, za 3-4 hodiny Nurofen, za další 3-4 hodiny opět Paralen a tak dále).
Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Anopyrin) se nesmí podávat dětem do 16 let v průběhu horečnatého onemocnění pro nebezpečí vzniku Reyova syndromu. Nikdy!
Fyzikální metody: pokud jen podávání léků nestačí, tedy teplota se po půlhodině po podání léku na teplotu nesníží o cca 0,5°C, je na místě provést dítěti zábal nebo ho vykoupat. Koupel – dítě sprchujeme nebo koupeme ve vaně, omýváme houbičkou ve vlažné vodě, která je vždy o 1-2°C chladnější, než byla naměřená teplota (dítě má 39,5°C, voda má 39°C – tedy vlastně docela teplá), koupeme cca 10-15 minut. Při sprchování nepoužíváme proud ledové vody a nikoliv rovnou na hrudník, ale začínáme sprchovat vlažnou vodou od dolních končetin směrem k horní části hrudníku pomalu, postupně. Jakmile má dítě husí kůži nebo cítí velkou nevůli, proceduru ukončíme a opět přeměříme. Klesla-li teplota alespoň o 0,5 st C, dítě osušíme, dáme mu napít, uložíme v klidu do postele. Pokud ne, dítě osušíme, necháme odpočinout a proceduru několikrát do hodiny opakujeme.
Kdy kontaktovat lékaře? Při trvání horeček déle než 2-3 dny, u novorozence nebo malého dítěte do 24 hodin, celkové ochablosti dítěte, které se chová nezvykle (více spavé nebo naopak dráždivé), opakovaně zvrací nebo má vodnaté časté stolice, na kůži se objevují skvrnky, které po zatlačení dnem skleničky na kůži nemizí, má výrazné bolesti hlavy nebo břicha, které běžnými postupy neustupují. Pokud se rozhodnete navštívit lékaře, zejména u menších dětí a dětí s bolestmi břicha je vhodné přinést s sebou čerstvý vzorek moče. U malých kojenců lze použít tzv. nalepovací sběrné sáčky na moč (v lékárně k dostání, např. Wesecofix).
Komplikace: Febrilní křeče – dítě významně neohrožují na životě ani zdraví, během křečí pouze zabraňte poranění dítěte o ostré předměty a neustoupí-li do 1 minuty volejte telefonem 155. Po prodělání této příhody informujte svého lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu. Dnes již není třeba preventivně podávat žádné léky nebo odkládat plánované očkování. Odvodnění - dítě odmítá pití, málo močí (či nemočilo více než 6-8 hodin!) a je apatické – kontaktujte lékaře, dávejte dítěti dále chladnější nápoje po lžičkách po 5 minutách.
Upozornění: Dítě mějte stále na dohled dospělé osoby, nenechávejte je samotné užívat léky a nespoléhejte na to, že bude samo pít potřebné množství nápojů!